Wiele osób cierpi z powodu różnych urazów. Często niestety dochodzi do problemów związanych z biodrami. W takim przypadku tylko skuteczna rehabilitacja może przynieść efekt. Jak przebiega rehabilitacja biodra?

Na czym polega rehabilitacja bioder?

Przebieg rehabilitacji jest zawsze dostosowany do rodzaju i stopnia urazu. Trzeba też mieć na względzie wiek pacjenta i jego stan zdrowia. W początkowej fazie fizjoterapeuta ocenia uraz, aby zrozumieć dokładnie problem związany z biodrem. Mogą być przeprowadzone przy tej okazji badania obrazowe, czyli rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Dzięki temu można ocenić strukturę stawu biodrowego i zakres urazu.

Czy niezbędne jest leczenie farmakologiczne przy rehabilitacji biodra?

W przypadku urazów, stanów zapalnych lub bólu związanego z biodrem, może być zalecone leczenie farmakologiczne. Lekarz w takich przypadkach przepisuje najczęściej niesteroidowe leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Ich zadaniem jest złagodzenie objawów. Mają one też wspomóc proces rehabilitacji. Jednak samo leczenie farmakologiczne jest niewystarczające. Fizjoterapeucie dodatkowo stosują techniki terapii manualnej, a więc masaż, rozciąganie tkanek miękkich, które mają poprawić zakres ruchu, zmniejszyć sztywność i poprawić funkcję stawu biodrowego.

Skuteczna rehabilitacja biodra

Bardzo ważną częścią rehabilitacji biodra są ćwiczenia wzmacniające, które mają na celu poprawę stabilności, siły i kontroli mięśni wokół stawu biodrowego. Mogą być to ćwiczenia wykonywane na siłowni, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jak również ćwiczenia izometryczne czy rozciągające. Częścią rehabilitacji jest też edukacja pacjenta. Fizjoterapeuci udzielają rad na temat prawidłowej postawy, unikania niekorzystnych ruchów, które mogą pomóc w codziennych czynnościach, a także pomagają zapobiegać nawrotom urazu.

Zobacz również  Pielęgnacja skóry wrażliwej

Rehabilitacja biodra a inne problemy ortopedyczne

Rehabilitacja bioder może być korzystna nie tylko w przypadku urazów związanych z tym stawem, ale także innych urazów ortopedycznych. Jest wiele powiązań między różnymi obszarami ciała, a rehabilitacja biodra może pomóc w poprawie ogólnej funkcji ruchowej. Przede wszystkim biodro ma bezpośredni wpływ na stabilność kręgosłupa. W przypadku dyskopatii, skrzywienia kręgosłupa czy bólu rehabilitacja bioder może pomóc w poprawie funkcji kręgosłupa poprzez wzmacnianie mięśni pośladkowych i brzucha. Także biodro i kolano są ze sobą ściśle powiązane. W przypadku urazów więzadeł lub uszkodzeń chrząstki w kolanie rehabilitacja bioder może pomóc w przywróceniu równowagi mięśniowej wokół stawu biodrowego i kolana. Mimo że staw biodrowy i staw ramienny znajdują się w różnych częściach ciała, to rehabilitacja biodra może wpływać na poprawę ogólnej stabilności, równowagi mięśniowej i funkcji stawu ramiennego.

Jak zatem widać, skuteczne ćwiczenia mające usprawnić staw biodrowy, są często integralną częścią ogólnego procesu rehabilitacyjnego w przypadku wielu urazów ortopedycznych.

Czy rehabilitacja biodra może pomóc w leczeniu innych problemów ortopedycznych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *